ТОП 5 помилок при боротьбі з хвилюванням перед публічним виступом

Є багато способів знизити хвилювання, але ми сьогодні поговоримо не про них, а про найпоширеніші помилки, і розберемося, чого перед виступом на аудиторію робити точно НЕ варто. Лише практичні поради від Наталії Гофман — сертифікованого бізнес-тренера, коуча, експерта з підготовки тренерів, та ведучої семінару Бла Бла Джуніор

Хвилюєтеся перед публічним виступом?

Я сильно здивуюся, якщо ваша відповідь буде негативною. Швидше за все, ви злукавили. Хвилювання знайоме всім, кому доводилося хоч раз виходити з промовою, презентацією, виступом і т.д.

Ви розповідали вірші на святі в дитячому садку? Захищали диплом в університеті? Робили презентацію нового продукту або своєї ідеї на зборах? Тоді ви точно знаєте, що означає хвилювання!

Більш того, навіть професійні оратори і артисти чесно зізнаються, що переживають перед кожним виступом. Хвилюватися — нормально! Головне — врегулювати рівень цих емоцій до прийнятного, щоб вони не заважали вам під час презентації.

Правило 1. Не варто вивчати текст вашої презентації напам’ять! Якщо тільки це не вірш.

Як показує практика, швидше за все ви забудете в якийсь момент наступне слово або фразу. І тим самим ризикуєте зупинитися, розхвилюватися від цього ще сильніше і просто не завершити презентацію. Назвемо це «ефектом вірша»: його неможливо розповісти, викинувши рядок або навіть пару слів.

Правило 2. Не варто приймати заспокійливі, алкоголь і т.п. «Щоб знизити хвилювання».

Так, практично всі ці засоби мають прямий вплив на центральну нервову систему і, як правило, знижують нервозність і занепокоєння. Але разом з цим вони виробляють «гальмуючий ефект» на концентрацію уваги, підвищують сонливість і знижують рівень енергії. А в такому стані ви навряд чи справите необхідне враження і не приспите аудиторію.

Правило 3. Не потрібно репетирувати свій виступ до глибокої ночі або раннього ранку перед «годиною Х»

По-перше, ви будете фізично відчувати невблаганне наближення часу своєї презентації, а це швидше посилить хвилювання, ніж знизить його. По-друге, вашому організму потрібен відпочинок! Мозок повинен «переварити» і структурувати інформацію, щоб видавати її в необхідному порядку і своєчасно.

Правило 4. Не потрібно виписувати весь текст на слайди, щоб нічого не забути!

У підсумку ви отримаєте «слайдумент» - тобто документ, перенесений на слайд. Швидше за все, він буде погано читатися далі перших рядів. Але навіть якщо шрифт дозволить розглянути слова з більш дальньої відстані і, припустимо, що у аудиторії з’явиться бажання їх розібрати, це все одно погана ідея. Люди читають швидше, ніж ви вимовляєте слова вголос, а значить вони занудьгують занадто швидко і навряд будуть слухати вас. Плюс, ви порушите всі правила оформлення слайдів, які повинні допомагати в презентації, а не розповідати її за оратора.

Правило 5. Не варто влаштовувати собі аутотренінг в форматі: «Я не нервую, я не хвилююся!»

Ну тут все просто — негативне мислення навряд буде хорошим помічником. При таких формулюваннях ви швидше почнете переживати ще сильніше! Повторіть собі раз 10, що ви не хвилюєтеся і прислухайтеся до своїх емоцій. Що ви відчуваєте? Навіть якщо ви не хвилювалися до цього, ваша центральна нервова система почне подавати сигнали занепокоєння. Повторіть ще раз 20, щоб підсилити ефект і отримати гарантовано тремтячі коліна. Вам дійсно потрібно саме це?! Вважаю, що відповідь на останнє запитання буде все-таки негативною.

Вдалих вам виступів і нехай емоції тільки допомагають вам на презентаціях! А кращі способи, як побороти хвилювання і як день твого тріумфу не перетворити в день повного фіаско вас чекають вже в середу, 5 жовтня на семінарі Бла Бла Джуніор